Tato poslední proměnná, inflace, nyní vyvolává zvláštní obavy. Vidíme, že inflace v EU stoupá nad cíl 2% a v USA se pohybuje směrem k 5,5%. Stručně řečeno, vrací se inflační monstrum, jak nám o něm bylo řečeno před několika desítkami let? Nebo dokonce dochází k hyperinflaci jako v Německu na začátku minulého století?
Obecný názor centrálních bankéřů je, že současná rostoucí inflace je výsledkem ohromných podpůrných balíčků a zvýšení dluhu v důsledku Korony. Nárůst inflace by proto byl dočasný. Němec pak říká: „abwaren und Tee trinken.”
Ekonomové se však nikdy neshodnou. Existují ekonomové, kteří věří, že centrální banky by měly být nezávislé instituce, nezávislé na vládě. Německá centrální banka a naše centrální banka toho byly silnými příklady. Federální rezervní systém v USA je mnohem méně nezávislý; koneckonců, Fed je sbírka komerčních bank. Nyní vidíme, že centrální banky jsou vstřícné a plní přání / požadavky vlád prostřednictvím obrovského dluhového financování společností a zemí. Německé a nizozemské centrální banky s tím neochotně souhlasily: je třeba porušit zákon.
Nyní Prof. Dirk Bezemer píše v FD, 16/7, článek „centrální banka nikdy nemůže být politicky neutrální“. Podle něj současná takzvaná teorie peněžního trhu, která předpokládá rovnovážné úrokové sazby, podněcuje inflační strach. Vyzývá k opuštění strachu z inflace. Podle něj se podívejte na vývoj kupní síly prostřednictvím takzvané teorie kupní síly. A zapomeňte na to, že centrální banka může fungovat jako nezávislá na vládě: centrální banka je politická instituce. Podle Bezemera by „centrální banky měly být využívány k demokraticky legitimním účelům.“Takže centrální banka jako rozšíření vlády, jako politická instituce.
Bezemer je Groningen profesor ekonomie. Je to dobře. Kdyby byl Amsterdam profesor, on by se obtěžoval v noci za zvuku Jelle Zijlstra (1918-2001), kdo neustále obrací v hrobě, protože Bezemers ‚vize. Myšlenka, že centrální banka je politická instituce, je v církvi prokletá. Zijlstra byl silným zastáncem obezřetné a zdrženlivé měnové politiky, nezávislé na vládě. Například po dobu 14 let vedl politiku De Nederlandsche Bank, DNB.
Nyní můžeme vidět, jaký je výsledek opuštění nezávislosti a stát se politickým nástrojem v rukou vlády. Inflace roste, rozdělení kapitálu mezi have a have – not se ohromně zvýšilo na úkor střadatelů, začínajících podniků a důchodců a hora dluhu se v nepředstavitelné míře zvýšila. Bude dluh někdy splacen, nebo ho rostoucí inflace sežere? Nemusíte se jmenovat Thomas Piketty, abyste viděli, že finanční vztahy jsou zcela narušeny. Mnohokrát děkuji centrálním bankám. Kyvadlo je uloženo zcela opačně, od obezřetné a zdrženlivé politiky až po „cokoli jde“. Dalším efektem je, že “ my “ jsme ztratili svou měnovou suverenitu prostřednictvím ECB a eura. To znamená, že jsme na tomto vodítku stejně, jako podřízená strana a menšina v rámci předsednictví ECB. Mezitím jsme pochopili, Dr. Klaas Knot, ředitel DNB, které mu dává široký výklad této banky jako politické instituce v rámci politiky v oblasti klimatu a lidské začleňování LGBT. Tato politika je prováděna s nezbytnou silou mezi stranami, zejména bankami a institucionálními institucemi. Nedávno jsem vyjádřil svůj nesouhlas s tímto: to vede k sociálnímu nátlaku a výklad centrální banka mandát, který je daleko od toho, co banky je určena pro, a to dohled nad měnovou a bankovní systém v širším slova smyslu. Ale nejen to: prostřednictvím ECB, přeložena do DNB, vláda získává stále silný posilovač řízení nad naše finanční instituce, a proto nad soukromými institucemi a subjekty, v tomto případě soukromý sektor. Stručně řečeno, vláda je stále rozhodnější na úkor mechanismu volného trhu. Každý se může sám rozhodnout, zda se jedná o pozitivní vývoj. Zkušenosti však ukazují, že vláda vystupující jako náhrada za stranu volného trhu není v žádném případě šťastnou volbou. Příklady toho jsou ohromující a nedávné…
Znepokojuje rostoucí inflace? Domnívám se, že to tak může být vzhledem k obrovskému peněžnímu financování, ke kterému došlo. Jde to dobře, pokud faktor důvěry zůstane na svém místě. Ekonomové jsou lidé, kteří často rozhodují o politice prostřednictvím zpětného zrcátka. Předvídavost je ze své podstaty obtížná. Politika „laissez faire“ pro centrální banky se nedoporučuje. Centrální banka by měla být skálou v příboji prostřednictvím obezřetné politiky, která by měla být schopna vyvážit politiky, kteří mají tendenci běžet vodu na botách. Taková je hra a tak se musí hrát. Tak tomu vůbec není. Centrální banky by neměly být „využívány k demokraticky legitimním účelům“. Teď máme jen „abwaren und Tee trinken“. To je znepokojující.